Žmogaus organizmas dirba švytuoklės principu,tai reiškia kad vienos būsenos dominavimas nuolat nevyksta ir negali vykti.Paprastai pasakius,nuolat nevyksta virškinimas ar medžiagų kaupimas,paros metu vyksta vienas procesas po kito,taip organizmas palaiko nuolatinę pusiausvyrą.Nesant pusiausvyrai,organizmas dirba kažkur atsilikdmas ar nespėdamas,o po kurio laiko, net nebesivargina kažkurį nukrypimą sugrąžinti į reikiamą pusiausvyrą,arba tam nesudarytos organizme sąlygos.Taip dažniausiai nutinka tiems organizmams kurie nuolat yra skatinami, o dauguma žmonių taip elgiasi nes yra giliai įsitikinę jog tai yra sveika ir taip rekomenduoja daktarai ar pažystami ir t.t.
Paanalizuokime kartu;
Įdomiai atrodo kai žogus perskaitęs kažkokį mokslinį straipsnį ar iš delfi portalo,ima ir patampa vegetaru,ar imasi kažkokių valgymo bajerių,kažkokių žolelių vartojimų ir t.t.O gal pirma reikia pabandyti bent apytiksliai išsiaiškinti kokioje būsenoje yra jūsų organizmas? Kaip savinsis kažkokie preparatai jei virškinimas vyksta dalinai arba savinasi tik lengvai įsisavinami elementai?
Kaip produkto pilnas poveikis turėtų pasireikšti,jei jūsų organizmas nuolat kažkurioje dominantėje?
O svorio ar energijos trūkumas ar perteklius ženklas, kad organizme nėra pusiausvyros,nurašyti tai medžiagų apykaitos sutrikimui galima tik tiksliai išsiaiškinus,kitaip tai tik priedanga kažko,ką jųs darote neteisingai organizmo atžvilgiu.Tokie nekalti kavos gėrimo ritualai,rūkymas,dažnas užkandžiavimas,vaistų naudojimas pagal savo susigalvojimus,nuskausminamųjų vartojimas,raminančių,skyščius varančių ir t.t. Visi šie aspektai tiosiogiai įtakoja organizmo kažkurios iš dominančių.
Kai žmogus susigalvoja užsiauginti raumenų pradeda valgyti daug,dažnai čia lyg viskas ir teisingai,bet kad treniruotės būtų efektyvios imasi kažkokių papildų kurie skatintų energijos gamybą kad treniruotėje būtų daugiau energijos,galėtų intensyviau pasportuoti,viskas kas skatina,reiškiasi kažką turi ir slopinti,dažniausiai slopina maistinių medžiagų įsisavinimą,o tai kur raumenų auginimas?Galima teigti kad po tokios treniruotės vyksta superkompensacija,taip iš dalies taip,o juk po treniruotės superkompensacija vyksta maksimaliai kai nereikia organizmui lopyti ir tvarkyti pertreniruotą organizmą,o sportuojama juk su pagerintojais.
Kai organizmas priverstas gaminti energiją skatinamas papildo padidintu režimu,tai nereiškia kad ji bus panaudota tik iš riebalų,ten apjungiamos ir kitos energijos gavimo ir gamybos sistemos(amino rūgštys,baltymai)taip kad auginantimes ar metantiems reikia pirma sužaisti maistu,tada pabandyti įdarbinti organizmo funkcijas kurios atsakingos už siekiamą rezultatą.
Viskas vyksta sudėtingiau kai žmogus nusprendžia mestis riebaliukus,ruoštis sezonui,tada prasideda masinis maisto mažinimas,nevalgymas po 18val. Daugiau vaisių,daugiau baltymų,daugiau treniruočių.Na rezultatas daug maž pasiektas,prasideda sezonas,poilsis,atsipalaidavimas ir žiūrėk rudeniop organizmas vėl toks pat,arba su pliusu grįžo svoris,vasara dar paserga ne katą ir vėl pasaka iš pradžios.Čai vyksta žaidimas į vienus vartus, kurio nugalėtojas aiškus,organizmas.Kodėl reikia nuspresti nevalgyti po 18val.? Tai teoriškai žino daktarai ir diotologai,o ar jie klausė jūsų asmeniškai koks gi jūsų režimas,kas jūs vyturys ar pelėda? Abejoju,tai kodėl jums taikoma šita taisyklė?.Kodėl daugiau baltymų? Ar tiksliai žinote kad jums jų trūksta? Ar tik spėjate nes nuolat juntamas alkis? Ar tikrai baltymas tokia jau nekalta medžiaga? Čia niekam nekyla klausimų ir abejonių,juk niekas niekada nėra pasakęs kad baltymas gali būti kaip gliukozė.Taigi tokie įdomus susigalvojimai kaip kažko pasiekti nustačius organizmą kita kryptimi,yra kažkurios iš dominančių nukreipimas-stimuliavimas,kas baigiasi beveik visada kažkokia liga.Svorio metimo procesuose daroma daug daugiau nusikaltimų organizmo atžvilgiu nei auginimo,ten pajungiamas visas įmanomas arsenalas,nuo valymo iki neteisingo badavimo.
Jei turi žmogus viršsvorio,tai kažkodėl jam norisi gerti skysčius varančios arbatikės ar dar kokio užpilo,tokiame žmoguje dažniausiai nėra įsisavinami mikro elementai,nuo kurių priklauso medžiagų apykaitos intensyvumas ir kokybė.Kodėl reikia imti ir vartoti arbatas kurios skatina tulžies išsiskyrimą? Juk turintiems viršsvorį tulžis gali skirtis ir labai koncentruota,ir per daug atskiesta.Tai iš esmės riebalų skaidymas nevyksta abiem atvejais,ką jau šnekėti apie maisto pasisavinimą kai su tulžimi tokie bajeriukai vyksta.Tokie viršsvorį turintys žmonės mėgsta tokius preparatus kurie suriša maiste riebalus,tai yra organizmui pasisavinti riebalų tikimybė mažėja daug kartų(beje tyrymai tuokių papildų veiklumui labai skirtingi),bet jei riebalus surišti ir neduoti jų įsisavinti organizmui,reiškia neduoti ir vitaminų savintis kurie tirpūs riebaluose,ir nuo kurių priklauso visas žarnyno darbas,kur logika?Na aišku papildomai juk imame stipresnių vitaminų,kuriais užpildome spragas,o gal papraščiau ne kišti į save kas papuola arba ką rekomenduoja vaistininkas ar daktarai,o imti ir teisingai maitintis savo organizmo atžvilgiu…
Kas per sąvoka-teisingai maitintis,tai neteisingų mitybos įpročių keitimas organizmo parametrų atžvilgiu,tai medžiagų stokos kompensacija maistu o ne papildais,tai slopinančių maistinių medžiagų eliminavimas iš raciono(tik tiek laiko,kol organizmo parametrai gerėja,keičiasi)
Neegzistuoja universalios,unikalios,vienintelės mitybos ar mitybos principo,kiek organizmų tiek mitybos planų. Visos medžiagos turi kažkokią įtaką organizmui,jų stoka vlgomame maiste,taip pat turi didžiulę įtaką organizmo parametrams ir pusiausvyrai.
Reikia suprasti paprastą reiškinį,organizmas daro tokius ėjimus-kai kažko trūksta kas suteikia energijos kaupia,kai kažko per daug kas teikia energiją,kaupia.