Insulinas
Yra daug žmonių, kurie gali valgyti kaloringą maistą ir lieka liekni. Kiti priauga svorio ir nuo 700 kalorijų. Tai ne tik skydliaukės problema. Tikras kaltininkas yra didelis insulino kiekis kraujyje. Dieta, kurioje yra rafinuotų angliavandenių (baltų miltų ir cukraus)daugeliui žmonių padidina kraujo spaudimą. Insulino lygis turi pakilti, kad sutvarkytų per didelį cukraus kiekį kraujyje. Palaipsniui, asmuo gali tapti atsparus insulinui, ir įprastinis insulino lygis nebegalės kontroliuoti cukraus kiekio kraujyje. Kasa gamina insulino perteklių, kai valgomas angliavandenių turintis maistas, o insulino lygis yra aukštesnis už įprastą. Daugumai viršsvorį turinčių žmonių gaminasi per daug insulino.
INSULINAS YRA KAUPIMO HORMONAS . Per didelis insulino kiekis cukrų kraujyje saugo kaip riebalus. Antra, per didelis insulino kiekis padeda išvengti energijai laikomų riebalų pašalinimo. Insulino perteklius gali sukelti alkį. Todėl norinčiam numesti svorį žmogui, būtinai reikia valgyti riebalus –sočiuosius(jie padeda pristatyti deguonį į organizmą), ir visa tai papildyti Krebso ciklo komponentais – B grupės vitaminais, selenu, variu, magniu, siera (iš maisto ar preparatų), acetilcisteinu (sieros šaltinis, gerai išplaunantis atliekas iš jungiamojo audinio). Greta riebalų reikia vartoti dar dvi medžiagas – L-karnitiną ir kofermentą Q-10 . Be L-karnitino riebalai į Krebso ciklą nepakliūna, net jei ir pavyks vitaminais, mityba ir kitomis priemonėmis įsiūbuoti ciklą. Gliukozės gaunamą kiekį reikia suvesti iki minimumo arba reikia pašalinti iš savo raciono(bent iki to laikotarpio kai organizmas pradės darbuotis tinkamai), tada sumažės insulino gamyba (jis reikalingas tik tam, kad pašalinti gliukozės perteklių kraujyje į ląsteles). Riebalai su L-karnitinu lengvai praeis pro ląstelių membranas, prisotins ląsteles ir gamins ekonomiškaiATP. Ląstelėse nergetinis potencialas pakils, organizmas ims jaustis geraiau. O tie angliavandeniai, kurie paklius su maistu, tai yra didesnis jų procentas, keliaus į galvą – smegenų mitybai.

Kokia nauda, kai vartojate riebalus? Žemutinė kūno dalis maitinama be insulino panaudojimo, o gliukozė į smegenis irgi keliauja be insulino, tai yra insulino pareikalavimas organizme stipriai sumažėja. Kai tik krenta insulino lygis, anaboliniai procesai nutrūksta (insulino prasmė – kaupti ir saugoti, ir įjungti gliukozės perdirbimo į riebalus procesą). Todėl, kaip jau turėjote suprasti, suliesėti
tik badaujant – nepavyks. Smegenys ims badauti ir įkyriai reikalauti maitinimo. Informacija tiems kurie skundžiasi kad pas juos neva ”greita” medžiagų apykaita ir kad ir ką bevalgytų naudos iš suvalgyto maisto jokios; Kad skatinti organizme maksimalų maistinių medžiagų pasisavinimą,negalima po suvalgyto maisto valgyti DESERTŲ arba VAISIŲ,kodėl? Todėl, kad suvalgius greitų angliavandenių, jie labai greitai paklius į kraują, kur jų pertekliaus reguliavimui bus sunaudotos visos insulino atsargos, ir po to, kai bus suvirškintas baltymas ir ateis laikas pristatinėti aminorūgštis į ląstelę, insulino nebebus –jis bus sunaudotas cukraus perdirbimui. Todėl valgyti nereikia daug,valgyti reikia atinkamą maistą kuris bus pasisavintas maksimaliai,taip bus nuimta padidinta apkrova nuo kasos darbo,kepenų ,skrandžio ir t.t. Tokiu atveju busjuntamas po suvalgyto maisto sotumo jausmas,bus labiau išreikšta energijos gamyba,pagerės laisvūjų amino rūgščių fondas organizme,tai savo ruožtu gerins hormonų sintezę, transportą …..
I I dalis

Populiarūs trenerių,dietologų bei daktarų patarimai…

Žmogus labai klaidinamas dietologų,daktarų bei sportininkų siūlomais svorio metimo klausimais,net nekyla įtarimas kad jie visi galvoja viena galva.Aišku, juk labai patogu dietologui sakyti kad taip reikia maitintis nes pažiūrėkit kokių rezultatų pasiekė sportininkai,arba atvirkščiai sporto salėje dirbantis”treneris” aiškina kad tai dietologai seniai nustatė kad taip reikia maitintis,nes kitaip nieko nebus,o daktarai dar paprastesnę poziciją užsiėmę,jei kas vyksta organizme ne taip šaukia kad sportuoti reikia truputį ar net nesportuoti,valgyti tik ką sako dietologai ir gink dieve nevartoti papildų,nes jie kažką padaro,bet paaiškinti argumentais retas sugeba.Na pabandysiu išreikšti savo nuomonę kur slypi paslėptos dietologų,daktarų ir trenerių klaidos siūlant vienokius ar kitokius riebalų metimui skirtus patarimus.

Taigi;
1.Valgyti reikia stengtis dažniau,ne mažiau 5 kartų per dieną mažomis porcijomis.

Bet kurios maistinės medžiagos-angliavandenių,riebalų,baltymų pakliuvimas į organizmą-signalasbeta ląstelėms išmesti insuliną į kraują(tai reiškia kad bet kuris valgymas skatina insulino išsiskyrimą.Beje neturi skirtumo koks maistas valgomas,net atrodytų nekaltas užkandžiavimas aktyvuoja šį refleksą.Nepriklausomai nuo suvalgyto maisto kiekio,porcijos, visus kartus kaip tik bus valgomas maistas ar užkandžiaujama,kasa išmes vienodo dydžio insulino kiekį į kraują)

Insulinas-raktas durims per kurias maistas patenka į ląstelę,kuo daugiau ji turi receptorių (raktų),tuo daugiau maisto gali pakliūti į ją,tuo intensyviau ji auga(tai reiškia kad dažnas valgymas skatina augimą)

Insulino perteklius veikia ir kraujagyslių sieneles-jos juk irgi sudarytos šių ląstelių.
Skatindamas jų augimą,jis kraujagysles padaro storesnemis,sunkiau praleidžiamos maistinės medžiagos,kurių perteklius ima kauptis ant sienelės-aterosklerozė. Insulinas stimuliuoja riebalinio audinio augimą ir kaupimą-energijos atargų kaupimą riebalinėje formoje.

2.Reikia stengtis per dieną valgyti mažiau riebaus maisto,angliavandenių,o daugiau valgyti vaisių.

Fruktozės pasisavinimo laikas yra dayg lėtesnis nei gliukozės.Ir fruktozė negali būti panaudota energijai iškarto,pirmas ji turi patekti į kepenis,ten paveikta kepenų fermento,ji virsta energijai panaudojama forma.Fruktozė lengviau nei gliukozė panaudojama riebiųjų rūgščių sintezei kepenyse.Taigi fruktozė greičiau virsta riebalais nei gliukozė,o tiems riebalams pernešti į audinius padidinama labai mažo tankio lipoproteinų koncentracija kraujyje.(Aišku turi kilti klausymas kodėl tada siūlomi vaisiai,ir ar tikrai jie taip blogai?čia yra taip;vaisiai pas mus dabar labai super selekcininkų atlikto darbo pavyzdys,juk nuo seno vaisiai nebuvo tokie dideli ir tokie saldūs kad kaikuriuos valgant net vaikas nori užgerti vandeniu,ten dabar išvis neaišku ko ir kiek yra)

 3.Lankyti sporto klubą ir intensyviai treniruotis,ypač kardio treniruotes

Taigi sudėjus abi aukščiau paminėtas rekomendacijas,daugumos trenerių ėjimas būna toks,tada padarysim rimtą trenirotę,gerai būtų kas dieną,su 30min kardio prieš ir po treniruotės,tada lai išgeria žmogus sulčių,lai sugeria baltyminį kokteilį ir vakare badas.

Tiesos sporto intensyvume yra, kadangi insulino sitezę gali stabdyti insulino antihormonas IGF-1 arba SOMATOMEDINAS C.Tai neigiamojo grįžtamojo ryšio hormonas-kai tik šio hormono kraujyje padidėja,insulino kiekis kraujyje sumažėja beveik iki nulio.IGF-1 gamyba skatina maiste esantis baltymas kazeinas,ir slopina skurdi vienapusiška dieta.Taip pat šį hormona gamina dirbantys raumenys,šis hormonas duoda raumenims signalą aktyviai naudoti gliukozę iš kraujo,tam kad raumenims pakaktų energijos. Kadangi IGF-1,kaip ir insulinas,mažina gliukozės kiekį kraujyje,tampa aišku kodėl insulino kraujyje mažėja,šiems abiems hormonams negalima vienu metu būti kraujyje-tai nesuderinama su gyvybe,nes gliukozės kiekis kraujyje per daug sumažėtų.

Organizmas taip sudarytas,kad IGF-1 slopintų insulino išsiskyrimą iš beta ląstelių kasoje.Fizinio darbo metu gliukozės mažintojo vaidmenį apsiima hormonas IGF-1,siunčiantis gliukozę iš kraujo į raumenis.Taigi kyla klausymas kurios treniruotės labiau skatina šio homono gamybą,tyrymai rodo,kad IGF-1 gaminama daugiau kai atliekami jėgos pratimai,nes didėjant raumenų masei didėja IGF-1 gamyba,o tai reiškia daugiau gliukozės bus reiklainga energijos gamybai.
Daugumos trenerių klaidos šioje vietoje;

Surašoma sporto programa kurios mintis riebalų deginimas,bet iš tikro skatinama auginti raumenų masę(nes mityboje jie rekomenduoja valgyti dažnai,o ką daro dažnas valgymas? ką insulinas daro?),kitaip negalima pavadinti tokių treniruočių nes pratimų kiekis ir jų skaičius būna tikrai nepritaikytas naujokui,takiu atveju pirmas hormonas kuris įsijungia apsaugai tai kortizolis,riebalų deginimas iš esmės nevyksta.Papildomai po sporto ar prieš sportą rekomenduojami baltyminiai valgiai,kokteiliai amino rūgštys,vitaminai mineralai,riebalų deginimo skatintojai ir t.t.Aišku yra tai kad, kuo didesnis raumuo tuo mažesnis riebalinis sluoksnis,bet turinčiam viršsvorį ar reikia auginti raumenis ar deginti riebalus,juk ne visi nori užsiauginti raumenų,ypač moterys.Raumens apsaugai nuo nykimo-praradimo pakanka arba baltymino kokteilio arba spec. Amino rūgšties viskas priklauso nuo mitybos,o gaunasi taip daug kartų valgau ir dar daug geriu kokteilių,ne visiems tai tinka.

Ar ne papraščiau žinat tokią informaciją pasielgti logiškai,sportas turi būti tiksliai suderintas su darbu,dienotvarke,sveikatos būkle.Apriboti daugumos atveju net išimti taip rekomenduojamus vaisius,kol organizme insulino pusiausvyra bus sureguliuota.Dažnus valgymus palikti tik tais atvejais kai reikia auginti raumeninę masę,tai liečia daugiau vyrus,moterims skatinti raumenų augimą ir tuo pačiu riebalų dginimą kur kas sunkiau dėl vyriškų ir moteriškų hormonų skirtumo.Tai treneriai ištikro ir daro,sunkios treniruotės,baltyminė dieta,vaisiai,sultys,plius aišku max vitaminiukų kad mažai nepasirodytų inkstams.(tai ar metamas svoris ar auginamas?)Yra ir kita pusė,sunkios treniruotės,baltyminė dieta,daržovės,SOČIŪJŲ RIEBALŲ STOKA,tokiu atveju organizme įsijungia kompensaciniai procesai,užgazuojama skydliaukė,hormonai gaminasi kol yra riebalų,lyg ir viskas eina gražiai,krenta,gražėja žmogus,bet kai riebalų organizme sumažėja tiek, kad organizmui nebepakanka natūraliai aprūpinti save hormonais,tada organizmas pradeda sitetinti cholesterolį kepenyse jog nenutrūktų hormonų gamyba,tada turim kraujyje padidėjusį cholesterolį,sumažėjusį hormonų foną,žodžiu vardinti yra ką…

Kilti į viršų